




The Ultralight Inflatable Rooftop Tent is easy to set up, lightweight, and comfortable. With its inflatable frame, it installs in minutes—no poles needed. Strong, waterproof, and compact, it’s perfect for any road adventure.
The Ultralight Inflatable Rooftop Tent features a 9.9kg lightweight design, inflatable TPU frame, and quick setup with an electric air pump. Made from durable 210D Oxford fabric with waterproof protection and a built-in PVC mattress, it offers comfort, stability, and easy portability for any outdoor adventure.
Net Weight: 9.9 kg
Gross Weight: 11 kg
Open Size: 2195 × 1210 × 1180 mm
Packing Size: 900 × 250 × 450 mm
Main Fabric: 210D Oxford, PU2000mm waterproof
Frame: TPU air tube
Mattress Size: 2050 × 900 × 150 mm

| TK-CQ-99 | |
| Net Weight | 9.9kgs |
| Gross Weight | 11kgs |
| Open Dimensions | 2195*1210*1180mm |
| Packing Dimensions | 900*250*450mm |
| Fabric for Main Tent | 210D0xford,PU2000mm |
| Frame | TPU65mm |
| Mattress Material | PVC |
| Mattress | 2050*900*150mm |
| Mesh | 100% Polyster,50g/m2,68D |
| Ladder | 2.3m Telescoping Aluminum Ladder |
| Accessories | Electric air pump |



